Moja własna Astronomia

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W WÓJCINIE


29 kwietnia 2011

Pierwsze spotkanie organizacyjne, jeszcze nie było pewne czy powstanie obserwatorium. Pomysł był, tylko jeszcze nie wiedzieliśmy czy Prezes zgodzi się by na jego terenie powstało nasze obserwatorium. Jak widać skutecznie zaraziliśmy Prezesa naszą pasją i chyba nie da się tego wyleczyć.


10 września 2011

Dzięki uprzejmości jednego z moich znajomych pozdrawiam Prezesa, powstaje amatorskie obserwatorium astronomiczne. Obserwatorium wyposażone jest w dwa żelbetowe słupy solidnie posadowione w ziemi. Całą budową kieruje wspomniany już Prezes i naprawdę bez niego nie powstało by rzeczone obserwatorium. Dziś czyli 10 września 2011 roku z Januszem Wilandem przyjechaliśmy na miejsce by uwiecznić postęp prac.

Jeden z słupów pod nasze teleskopy posadowiony na 120cm !!!

Foto Janusz Wiland

Foto Janusz Wiland


19 września 2011

Foto Piotr B.

Foto Piotr B.

Foto Piotr B.

Foto Piotr B.

Na belki widniejące na zdjęcia zostaną nabite deski, po których będzie można chodzić, Całość zakonserwowana zostanie drewnochronem. Zostanie zrobiona jeszcze barierka, która będzie asekurował nasz przed spadkiem z platformy obserwacyjnej, rozkładane stoliki reszta pewnie wyjdzie w trakcje.


24/25 września 2011

Noc z 24 na 25 września 2011 była oficjalną nocą inaugurującą otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Wójcinie. Noc zaskoczyła nas warunkami, była wręcz wymarzona, temperatura powietrza oscylowała w granicach 4 stopni Celsjusz. Wiatr 0m/s, ale za to dość spora wilgotność powietrza, z teleskopu kapała woda, ale dzięki od rośnikowi z karimaty lustro pozostało suche do samego rana. Plejady, poszczególne gwiazdy można było policzyć nie uzbrojonym okiem, M31 widoczna również nieuzbrojonym okiem. Jowisz wypalał oczy patrzącym przez teleskop, ale za to urzekał szczegółami widoczna bardzo wyraźnie plama (burza) na jednym z pasów i wydawała się majaczyć druga na sąsiednim pasie.

Foto Janusz Wiland

Foto Janusz Wiland

Foto Janusz Wiland

Foto Janusz Wiland

Foto Janusz Wiland

Marek i Piotr testowali refraktor. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że warunki tej nocy były bardziej niż rewelacyjne.