Moja własna Astronomia

Projekt odbiornika do Radioastronomii

Przygodę z radioastronomią rozpoczynam od zbudowania własnego odbiornika pracującego w paśmie od 30 kHz - 40 MHz. Mam zamiar wykorzystać do tego odbiornik z systemu SDR - Software Defined Radio. Jest to system wykorzystujący komputer i kartę muzyczną oraz specjalne oprogramowanie do tego stworzone. Oczywiście są komercyjne rozwiązania, ale ja mam zamiar zastosować oprogramowanie, które zostało udostępnione przez autorów zupełnie za darmo czyli popularny freeware.

Oprogramowanie nosi nazwę WinRadio. Jest to program wyjątkowo prosty w obsłudze, ale za to dość wygórowane wymagania co do karty muzycznej.

Parametry techniczne tej karty muzycznej mówią same za siebie, E-Mu 0202 to wyjątkowa karta muzyczna. Standardowe karty muzyczne, w które wyposażone są nasze komputery osobiste nie do końca nadają się do tego systemu. Zbyt małe próbkowanie nie wspomnę o paśmie przenoszenia, które daje wiele do życzenia. Oczywiście sama karta muzyczna nie wykona za nas całej pracy. Trzeba pamiętać o odpowiedniej jakości przewodach łączących kartę muzyczną z odbiornikiem SDR. Oprogramowanie do naszego odbiornika radioastronomicznego jest oprogramowaniem udostępnionym zupełnie za darmo.

Zakres prasy oprogramowania znacząco przewyższa możliwości naszego odbiornika, ale będę wykorzystywał ten odbiornik na razie do słuchania Jowisza.

Prace konstrukcyjne odbiornika SDR w toku na bieżąco będę informował o postępach prac.

Schemat odbiornika.

Zestaw anten systemu JOVE RADIO.

Strona NASA poświęcona projektowi JOVE RADIO